Uprawa

Poza budowaniem, zadaniami czy craftingiem gra Medieval Dynasty pozwala nam na wykazanie się jako rolnik lub po prostu oddelegowanie pracowników do tego zadania. W grze występuje kilka rodzajów warzyw oraz zbóż które możemy zasadzić a po odczekaniu określonej ilości sezonów zebrać. Zebrane plony dostarczają nam również większej ilości nasion. Całość możemy zostawić na użytek naszej społeczności lub odsprzedać.

Tworzenie nowego pola

Aby rozpocząć uprawę musimy mieć przede wszystkim odpowiednie miejsce. Korzystając z podstawowego koła craftingu (przycisk „Q”) możemy z zakładki budynków wybrać „Pole”. Miejsce w którym planujemy rozpocząć uprawę musi być względnie równe, nie mogą nam też przeszkadzać inne obiekty takie jak budynki, meble czy drzewa.

Po wyborze pola przystępujemy do wyznaczania jego granic. Pole może przybrać kształt prostokąta lub kwadratu. Rozmiar pola wybieramy klikając w miejscu początkowym a następnie przeciągając granice do wybranego przez nas miejsca. Gdy pole jest już gotowe nadchodzi czas przygotowania go pod uprawę.

Przygotowanie pola oraz wysiew

Aby uprawiać pole będziemy potrzebowali:

 1. Przygotowanie pola:
  1. Motyka
  2. Nawóz
  3. Torba
 2. Wysiew:
  1. Torba
  2. Nasiona

W ustanowionych granicach pola pojawi się opcja przeorania jego poszczególnych kwadratów o rozmiarze 1×1. Aby to zrobić należy wyciągnąć motykę i na każdym jednym z nich użyć motyki przy pomocy lewego przycisku myszy.

Przygotowanie pola finalizujemy używając nawozu, który wytworzyć możemy samodzielnie w stodole wykorzystując zgniłe jedzenie lub gnój. Można go również zakupić u wybranych NPC (przeważnie zajmujących się hodowlą zwierząt)

Aby nawieźć pole należy wyciągnąć worek a następnie trzymając prawy przycisk myszy wybrać opcję „Nawóz”. Teraz nie pozostaje nam nic innego jak przeklikać każdy kwadrat pola używając torby z nawozem. Tak przygotowane pole jest gotowe do wysiewu wybranego przez nas (i odpowiedniego dla danej pory roku) warzywa lub zboża.

Aby zasiać nasze roślinki ponownie wybieramy torbę, trzymając przycisk myszy wybieramy interesującą nas opcję np. Torba (Kapusta), Torba (Pszenica) itp. a następnie po raz kolejny już każdy jeden kwadrat pola przeklikujemy.

Zbiory

Gdy nadejdzie odpowiednia dla danej rośliny pora zbioru możemy przystąpić do zbierania efektów naszej ciężkiej pracy. Czas pomiędzy sianiem a zbiorem zawsze wynosi conajmniej jeden sezon co oznacza ,że zasianą w lecie kapustę pomimo okresu zbiorów w tym samym sezonie, będziemy mogli zebrać dopiero na jesień. W zależności od rodzaju uprawy będziemy mogli tego dokonać gołymi rękoma lub przy użyciu kosy (w przypadku zbóż).

Zbieranie wymaga od nas pojawienia się ponownie na każdym jednym kwadracie naszego pola. Warzywa takie jak Kapusta, cebula czy marchew zbieramy ręcznie. Wystarczy wycelować w miejsce z którego chcemy zebrać warzywa i przytrzymać przycisk „E”. Zboża z kolei wymagają od nas trochę innego podejścia. Aby je zebrać wyciągamy kosę, a następnie korzystając z lewego przycisku myszy ścinamy je po kolei a dane zboże pojawi się w naszym ekwipunku.

Lista dostępnych upraw

Poniżej prezentujemy tabelkę dostępnych upraw wraz z sezonem w którym można je wysiać oraz zebrać.

Lista upraw
Nazwa Okres Siania Okres Zbiorów
Kapusta Wiosna/Lato Lato/Jesień
Marchew Wiosna/Zima Jesień/Wiosna
Burak Wiosna Lato
Cebula Wiosna Lato
Len Wiosna Lato
Pszenica Wiosna Jesień
Żyto Jesień Wiosna
Owies Wiosna/Jesień Jesień/Lato

Kalendarz zbiorów

Poniżej dodajemy również wariant graficzny tabelki który pozwoli na łatwiejsze rozplanowanie waszych upraw.

Oddelegowanie pracowników

Cały proces upraw jest bez wątpienia mozolny i czasochłonny. Nie musimy na szczęście radzić sobie z tym sami. Nasi mieszkańcy mogą zająć się tym za nas. Aby tak się stało, poza potencjalnymi pracownikami potrzebujemy również mieć wybudowaną Stodołę. W skrzyni znajdującej się w stodole musimy posiadać wybrane przez nas nasiona oraz nawóz aby pracownicy poprawnie wykonywali swoją pracę (póki co – Patch 0.2.0.2 nie jest to wymagane jako ,że mechanizm nie został jeszcze w pełni zaimplementowany co pozwala na spory zarobek przy zerowych prawie kosztach).

Aby przydzielić pracownika, należy wejść w menu zarządzania (domyślnie przycisk „N”) a następnie skorzystać z jednej z dwóch dróg:

 1. Wybrać pracownika a następnie jego miejsce pracy. Z listy która się pojawi wybieramy stodołę oraz opcję „Pracownik Pola”.
 2. Wybieramy naszą stodołę a następnie z listy pracowników wybieramy osobę której chcemy to zadanie powierzyć a następnie opcję „Pracownik Pola”.

Efektywność pracowników zależy od ich umiejętności pracy w gospodarstwie. Umiejętność jest podświetlona kolorem zielonym w momencie wyboru pracownika. Od tej pory nasi pracownicy zadbają o to aby pole było zaorane, zasiane a także zbiorą dla nas owoce teraz już ich ciężkiej pracy.

Nie jest to jednakże koniec. Aby pracownicy wiedzieli co mają zasiać musimy im to wyznaczyć. Wchodzimy w menu zarządzania, wybieramy interesujące nas pole. Po prawej stronie pojawi się ekran planowania na którym możemy wybrać interesujące nas uprawy, następnie klikając wybieramy kratki na których ma rozpocząć się wybrana uprawa. Wychodząc z ekranu planowania wystarczy zatwierdzić wszystko i gotowe.

Ostatnią rzeczą jaką możemy ujrzeć w ekranie planowania są kwadraty podświetlone na odpowiedni kolor. Oznaczają one stan aktualny pola i tak:

 • Beżowy – Pole zaorane
 • Szary – Pole zaorane i nawiezione
 • Zielone – Pole zostało zasiane, zbiory rosną
 • Pomarańczowy – Pole gotowe do zbioru